Hrant’ın katillerini hatırlıyor musunuz?

Hrant Dink öldürüldükten sonra, onu vuran beyaz bereli çocukla jandarma ve polisin fotoğraf çektirmek için nasıl kuyruğa girdiklerini hatırlıyor musunuz?
Hani şu üzerinde “Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez” yazan bayrağı arkalarına alıp, beyaz bereli çocukla tek tek fotoğraf çektirmişlerdi…

* * *
Hrant Dink öldürüldükten sonra bir anda stadyumlarda yüzlerce genç çocuğun nasıl da beyaz berelere büründüklerini hatırlıyor musunuz?

* * *
Beyaz bereli çocuk Bayrampaşa Cezaevi’ne girerken jandarmalar ve gardiyanların uzun bir kuyruk oluşturup, avuçları patlayıncaya kadar alkışladıklarını okumuş muydunuz haberlerde?

* * *
2014 yılı Hrant Dink anmaları sırasında, hava 18 derece olmasına rağmen, Hrant’ın Agos’unun önündeki polis memurlarının kafalarına beyaz bereler çektiklerini hatırlıyor musunuz?

* * *
Hrant’ın Ermeniler’i Türk nefretinden kurtulmaya çağırdığı sözlerinin nasıl çarpıtıldığını hatırlıyor musunuz? Bilirkişi raporlarının aksini söylemesine rağmen, Yargıtay’ın ısrarla onun sözlerini “Türklüğe hakaret” olarak kayda geçip, 301’den mahkûm edişini hatırlıyor musunuz? AKP’nin Türkiye’nin ilk kamu denetçisi olarak Hrant’ı mahkûm eden Yargıtay üyesini atadığını hatırlıyor musunuz?

* * *
Hrant yargılanırken her celse yaptıkları haberlerle onu biraz daha yakın bir hedef haline getiren gazete haberlerini hatırlıyor musunuz?

* * *
Hrant’ın konuştuğu televizyon programlarına bağlanıp, ağızlarındaki tükürüklerle birlikte etrafa nefret saçan, Hrant’a Türklüğe hakaret etti diye dava açanları hatırlıyor musunuz?

* * *
Hrant’ı öldüren beyaz bereli çocuk Trabzon’dan İstanbul’a giderken bütün ihbarları gözardı eden jandarma ve emniyet görevlilerini hatırlıyor musunuz?

* * *
Peki, 1915’te bu ülkede neler olduğunu hatırlıyor musunuz? Son yüz senedir gayrimüslimlerin başlarına neler geldiğini hatırlıyor musunuz?
Bu ülkede tabulara dokunanların nasıl hedef haline getirildiklerini, başlarına neler geldiğini hatırlıyor musunuz?
Krikor Zohrab nasıl öldürüldü hatırlar mısınız? Sabahattin Ali’yi nasıl katlettiler hatırlıyor musunuz? Tahir Elçi’nin sözleri nasıl çarpıtıldı, nasıl kalleşçe hedef haline getirilip öldürüldü hatırlıyor musunuz?
* * *
Bütün bu cinayetler, katliamlar, her biri bir diğerinin şifrelerini, gizli kodlarını içinde barındırır.
Bu cinayetleri, katliamları, öyle bir iki tane tetikçiyi ve onların işbirlikçilerini içeri tıkarak çözemezsiniz.
İlk önce her şeyi hatırlamanız gerekiyor.
Sadece hatırlamak…

Orhan Kemal Cengiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir